Myczkowce - muzeum ekumenizmu.

Myczkowce to niewielka wioska leżąca w ciekawej okolicy pomiędzy dwoma zalewami Myczkowskim i Solińskim. Miejscowość leży na styku kultur - polskiej, ukraińskiej, huculskiej i łemkowskiej. To niewątpliwie dodaje jej kolorytu. I to włąśnie tam znajduje się  park miniatur architektury drewnianej - przedstawiający makiety kościołów i cerkwi z pobliskich regionów. Jednym z celów  powstania - jak podają twórcy -

było pokazanie różnorodności stylów bogatej sakralnej architektury drewnianej, właściwej poszczególnym grupom etnicznym na obszarze dzisiejszego pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego.


Na obszarze ok. 0,8 ha, na 10 wzgórzach zostało ustawionych 140 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenu południowo – wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Część z nich została objęta wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.

Odwzorowanie tych wszystkich stylów znalazło swe miejsce w powstałym na terenie Ośrodka Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach - Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II.


 Powodem powstania CKE jest próba innego spojrzenia w trudną przeszłość; napis nad główną bramą PONAD WSZYSTKIM NIECH BĘDZIE MIŁOŚĆ. 


Wśród miniatur cerkwi odnaleźć można piękne obiekty - cerkiew w Komańczy, w Stefkowej, w Rzepedzi, w Daliowej, w Osieku Jasielskim, w Sękowej, w Lisowatym, w Krościenku.




Więcej na stronie ośrodka:  tutaj .





Ogród Biblijny:


Jak możemy przeczytać na stronie ośrodka:
 Jest nie tylko nowym sposobem upiększenia otoczenia roślinnością Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim stanowi specyficzny zapis teologii biblijnej. Jednocześnie zawiera także przemyślaną i uporządkowana katechezę o biblijnej historii zbawienia Zajmuje powierzchnię 80 arów w układzie klinowym o długości 230 m. Projekt ogrodu wykonała dr inż. Zofia Włodarczyk pracownik naukowy w Katedrze Roślin Ozdobnych ? Wydział Ogrodniczy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
menora
Ogród Oliwny

Świątynia Salomona


Okolica:


Jezioro Myczkowskie wieczorową porą

Niezwykle polecam odwiedzenie tego miejsca. Dla młodszych dzieci jest też mini-zoo  czy stadnina. W pawilonach i na wybiegach dumnie prezentują się daniele,  sarny, osiołki, kozy, dziki, hodowlane ptaki itp.

  • W miesiącach letnich (od początku czerwca do końca sierpnia) od 9.00 do 19.00.
  • W miesiącach zimowych (od początku listopada do końca lutego) od 9.00 do 16.00.
  • W pozostałych miesiącach od 9.00 do 17.00.
Jesienią część ekspozycji mogą przysypywać kolorowe liście - przy wietrze nie ma możliwości na bieżąco ich usuwać. Zimą zwiedzanie Ogrodów może być utrudnione ze względu na konieczność przykrycia roślin i niemożność zalegania śniegu. Ma to też swój urok.

Komentarze

  1. Pięknie tam!
    Zaciekawił mnie "Ogród Oliwny", tak odmienny od oryginałów. Skała przy której modlił się Jezus Chrystus jest teraz obudowana i znajduje się we wnętrzu Kościoła Wszystkich Narodów. A dzięki Twoim zdjęciom można poczuć jak to mogło wyglądać dwadzieścia wieków temu - gdzie Chrystus modlił się samotnie przy skale w Ogrodzie Oliwnym, gdy jeszcze nie było murów świątyni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ogród Oliwny ma już teraz trochę większe krzewy, co jeszcze lepiej przemawia... Cóż możemy mieć tylko namiastkę, ale jednak poszerzającą spojrzenie i wyobrażenia. Mają wyobraźnię pobudziła też świątynia Salomona. To nie częsty wizerunek. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Szlak Graniczny: Wetlina, Rabia Skała, Rawki

Wybrzeże Łotwy - pięknie i pusto.

Z wizytą w Fatimie.

Portugalskie azulejos - mozaikowy świat z przewagą bieli i błękitu

Ryga - z dachowym kotem i kogutem w tle.

Ermitaż - maksymalna dawka sztuki

Ateny - miasto filozofów i nie tylko