Przedwiośnie nad Biebrzą
jak wywinięty zaskroniec, zmusza do przystawania.
To ponoć prawdziwie nieujarzmiona rzeka meandrująca wśród naturalnych torfowisk. Dzika kraina... jeszcze dość pusta...nieskażona ręką człowieka... Ostoja dużej populacji ptaków wodno - błotnych. Miejsce, w którym można zaobserwować sześć pór roku. Jedną z nich jest zdecydowanie przedwiośnie. Może mało urodziwe, jeszcze szaro - bure, bez szmaragdowej zieleni wiosny i żółci kaczeńców, komarów lata, złota i fioletu jesieni czy bieli ... Ta krótka pora roku ma jednak swoje zalety: wracają ptaki, brak liści pozwala łatwo wypatrzeć łosia i nie trzeba narażać się na atak komarów.
Nie każdy wie, że Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce. Powstał całkiem niedawno - 9 września 1993 roku i ma prawie 60 tys. ha. Leży w północno-wschodniej części kraju, na obszarze województwa podlaskiego.
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) |
Prowadzi się tam też w lecie Biebrzańskie sianokosy bagiennych łąk. Chętnych do udziału jest więcej niż traw do wycięcia.
Nad Biebrzą żyją m.in. takie "perełki", jak: wodniczka, rybitwa białoskrzydła, batalion, dubelt, orlik grubodzioby, sowa błotna czy kulik wielki
Bez teleobiektywu ptaków nie widać, choć są... |
Kiedy warto wybrać się nad Biebrzę obserwować ptaki?
- ptaki przelotne – od 1 marca do 15 maja (apogeum przelotów gęsi około 20 marca)
- przeloty gęsi, kaczek i żurawi – od 10 marca do 10 kwietnia
- tokujące bataliony – od 20 kwietnia do 10 maja
- zlot żurawi przed odlotem – we wrześniu i październiku
Obserwacje wymagają odpowiedniego sprzętu, dopóki nie wyciągnęliśmy lornetki widzieliśmy tylko jednego przedstawiciela skrzydlatych.
PLATFORMY I WIEŻE WIDOKOWE:
- Burzyn - pole biwakowe (szlak żółty)
- Bagno Ławki (szlak niebieski)
- Gugny (szlak czerwony)
- Barwik (szlak czerwony)
- Biały Grąd - pole biwakowe (szlak wodny)
wieża Bagno Ławki |
- Osowiec - Terenowy Ośrodek Edukacyjny: kanał Rudzki, fosa, fort zarzeczny, Góra Dębowa
- Goniądz (szlak czerwony i żółty)
- Grzędy - Wilcza Góra (szlak czerwony )
- Jałowo - Kępa Jałowska (szlak niebieski)
można wejść wgłąb mokradeł |
Nazwa rzeki pochodzi od słowa bóbr. Biebrza pojawia się w dokumencie z 1358 r., w którym Książe Kiejstut zatwierdza i opisuje granicę pomiędzy Litwą i dystryktem Grodzieńskim, a ziemią księcia Siemowita Mazowieckiego i jego dystryktami wizneńskim i goniądzkim. W dokumencie tym Bebrza występuje w formie nazwy polskiej ("a Bebrza directe ad Thargouisko..."). Bóbr (bobr) jest ruską formą nazwy. Notatka z Kroniki krzyżackiej Dusburga z 1326 r. podaje Biber. Jest to dosłowne niemieckie tłumaczenie nazwy rzeki (Biber — bóbr), które mogło pochodzić zarówno z formy polskiej, jak i ruskiej. W traktacie zawartym przez Witolda z Krzyżakami w 1398 r. pojawia się Beber. Zniekształcenie to może pochodzić od Bebrza lub Bóbr. Na ziemiach polskich jest kilka rzek, których nazwa pochodzi od bobrów. Nazwy te jednak zawsze brzmią: Bóbr, Bober, nigdy zaś Biebrza. Skąd ten wyjątek? Wyjaśnienie przynosi litewski wyraz babras, bebras, bebrus oznaczający bobra. Zatem polska nazwa Biebrza pochodzi od litewskiego słowa określającego bobra. /Artur Wiśniewski, www.biebrza.org.pl/
Żeremie. Brak liści ułatwia obserwację działalności bobrów zwłaszcza w okresie od 1 lutego do 1 kwietnia.
Tegoroczne zimowe liczenie łosi w Biebrzańskim Parku Narodowym odbyło się 2 lutego 2019r, a więc w dniu o symbolicznym znaczeniu dla Parku, bo jest to Światowy Dzień Ochrony Mokradeł. Akcję liczenia przeprowadzono metodą cichych pędzeń próbnych w basenie dolnym doliny Biebrzy w rejonie wsi Sośnia, oraz na wyznaczonych powierzchniach wzdłuż „Carskiej Szosy”. Po przeliczeniu danych uzyskanych z kart obserwatorów na powierzchnię Parku uzyskano szacunkową liczbę 478 łosi.
klempa |
Dobrze byłoby pamiętać o kupnie biletu tradycyjnego w kilku punktach w okolicy Parku: Dobarz 8/9, Goniądz, Laskowiec 1 Punkt Informacji Turystycznej, Osowiec-Twierdza 8, Wroceń 44. Nowością są zakupy biletu online w systemie e-parki 24/24, są też ułatwia takie jak zeskanowanie kodu QR przy wejściu na szlak
. ...................
zdjęcia z przed remontu |
Co ciekawe jest to miejsce, w którym zachowało się wiele cennych pamiątek po tej społeczności. Zaś smakosze mogą nadal spróbować tradycyjnej kuchni np. cymesu. Mi smakował.
Kolory Synagogi po remoncie |
Żydzi stanowili liczną i bardzo prężną grupę mieszkańców Tykocina. Przez jakiś czas uznawano Tykocin za drugi po krakowskim Kazimierzu najważniejszy ośrodek żydowski w kraju.
Jest to jedna z najpiękniejszych synagog, jakie do tej pory widzieliśmy- przyzwyczailiśmy się już niestety, że stan synagog na terenie Polski jest raczej opłakany. W Tykocinie zdecydowanie jest inaczej. /https://polskapogodzinach.pl/
Co więcej w roku 2018 przeprowadzono gruntowny remont Wielkiej Synagogi i Domu Talmudycznego. Wielkie otwarcie w dniach: 16-17 marca 2019r.
Na rynku zachowało się kilka drewnianych domów, a we wnętrzu jednego z nich urządzono niewielką wystawę na temat śladów tykocińskiej architektury drewnianej.
Ul.Złota z widokiem na kościół Św. Trójcy |
W środku znajdują się jedne z najcenniejszych organów w województwie podlaskim. Poddane renowacji w 2021r.
Zaś na środku stoi pomnik Stefana Czarneckiego – drugi najstarszy po Kolumnie Zygmunta pomnik świecki w Polsce.
Takie unikaty w tak zapomnianej okolicy.
Ciekawy jest też tykociński zamek, znajdujący się po drugiej stronie rzeki. Obecną w tym miejscu warownię podniesiono w XV wieku do rangi zamku królewskiego i przez kilka stuleci odgrywał rolę w wielu politycznych wydarzeniach, jak np, potop szwedzki, otrucie Janusza Radziwiłła czy spotkaniach na wysokim szczeblu. To w tym zamku w roku 1705 król August II Mocny ustanowił najważniejsze odznaczenie w kraju – Order Orła Białego. W 1734 uległ pożarowi, następnie rozebrano większość murów, używając budulca do innych inwestycji.
Przedwiośnie ma to do siebie, że szybko pojawia się wiosna...
A z bliska
Fot. K i J-ka. |
Wspaniałe zdjęcia ze wspaniałych miejsc :) aż chce się chwycić za aparat i ruszyć w drogę
OdpowiedzUsuńDziękuję i zapraszam dalej...
UsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńdziękuję za odwiedziny i komentarz
OdpowiedzUsuńwiele ciekawych treści tutaj.
OdpowiedzUsuńMiło mi to słyszeć, pozdrawiam
Usuń