Multimedialny Park Fontann Warszawa

Multimedialny Park Fontann zbudowano na Skwerze I Dywizji Pancernej w Warszawie, na terenie, gdzie dawniej mieściła się niewielka sadzawka, zresztą mało atrakcyjna. Wcześniej to tu mieściła się ulica Rybaki, po której został teraz jeden dom. I właśnie to miejsce zmieniły fontanny. W sobotę 7 maja 2011 roku odbyła się z tej okazji wielka feta. Muszę dodać, że już od kilku tygodni z niecierpliwością rozmawiało się o otwarciu tego miejsca i choć nie jestem miłośniczką nowoczesnych fontann, to jednak i mi udzieliła się ta atmosfera. Dziesięć lat minęło, a ja z tego wydarzenia najlepiej pamiętam fatalną pogodę i tłumy.  Maj, majówka, pachnące bzy i zielona trawa – to oprawa godna parku fontann. Jak to popsuć? Wystarczył deszcz, niska temperatura, szaro bura aura.
Organizatorzy stawali na wysokości zadania, opatulając elektronikę, głośniki, a nawet zamiatając trawę itp. Nie było to łatwe, bo Park składa się z fontanny głównej z wulkanem, dwóch fontann liniowych, pluskowiska dla dzieci oraz fontanny tunelowej, pod którą można przejść suchą nogą. Ilość wody wyrzuconej w powietrze w ciągu minuty to 30 tys. litrów.


 


Fontanny mają w sumie 367 dysz, w tym 227 sterowanych cyfrowo. Najwyższy, 30-metrowy strumień wody, wytwarza dysza „wulkan", sześć dysz „piruetów" wyrzuca wodę na wysokość 6 metrów, a 12 „balerin" - na 9 metrów.


 


 Poza tym w parku są 42 dysze strumieniowe, 140 mgielne, 52 fal wodnych, 10 parabolicznych tworzących labirynt, oraz dysze wytwarzające ekran wodny o powierzchni 130 mkw.

piruety





 

 

Oświetlenie wodotrysków zapewnia 295 reflektorów. Niezły zawrót głowy. A do tego pełna synchronizacja, muzyka oraz filmy wyświetlane na mgle.

rozmoknięte fajerwerki


Deszcz padał, wiatr wiał … a warszawiacy przyszli tłumnie na plenerowe widowisko "Magia żywiołów" z udziałem tancerzy, akrobatów, pokazów świetlnych i pirotechnicznych. Narracja spektaklu oparta została na „Przemianach" Owidiusza, „Narodzinach Bogów" Hezjoda, „Raju utraconym" Miltona oraz „Księdze Urizena" Blake'a.

 

 

I nie ważne, że deszcz rozmył makijaże artystów, namoknięte kostiumy nie chciały zwiewnie powiewać, a samo widowisko nie było niepowtarzalne … ale fontanny zadziałały w strugach deszczu, a fajerwerki skutecznie pogoniły deszcz.



 

W warszawskim Parku Fontann przez całe lato [maj i wrzesień godzina 21.00, czerwiec,lipiec, sierpień 21.30], co sobotę odbywać się będą widowiska. Przygotowano trzy programy: „Warszawa nowoczesna", „Warszawa Chopina" i „Legendy warszawskie", które będzie można oglądać na ekranie z rozpylonej wody. Co roku zmieniają się programy. Od 2013 r. Park Fontann znajduje się pod opieką Stołecznej Estrady.

 

 

Pro publico bono.

 

 


Wspomnienie o twórcy warszawskich wodociągów - ławeczka




Mijają lata od otwarcia - a tłumy nie maleją... co weekend pełna widownia.


w tle kościół i klasztor franciszkanów

 A tematyka spotkań różnorodna:

2013 - "Plenerowa filharmonia" z dyrygentem na wodnym ekranie prowadzącym orkiestrę, ale także kierujący  fontannami, które wystrzeliwują strumieniami wody w określonym tempie i w wybranej kolorystyce. W warstwie muzycznej słyszymy symfoniczne wykonania nie tylko ponadczasowej muzyki klasycznej, ale także muzykę filmową i elektroniczną 

 


2014 -  spektakl „Taniec źródeł”, inspirowany legendą związaną z Powstaniem Warszawskim.

2015 - „Światła wody” - legendy warszawskie i światła miasta

2016 - nowe wcielenia Syrenki i muzyka Jean'a Michel'a Jarre'a

2017 - spektakl "Powrót Bazyliszka".

2018 - spektakl zatytułowano "Książę Niedźwiedź" opowiada legendę o mazowieckim księciu. Sporo jest także odniesień do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W 2019 fontanny opowiedziały historię o Warsie i Sawie – założycielach Stolicy. 

 

 

Pokazy fontann w 2020  roku były zawieszone ze względu na pandemie i fakt, że rok wcześniej  była rekordowa publiczność, co oznaczało co weekendowe tłumy.






Godziny:
8:30 – uruchomienie
16:00 – widowisko z użyciem dysz (bez światła, laserów i muzyki) – 30 min.
21:30 – widowisko z użyciem dysz i światła (bez laserów i muzyki) – 30 min.
22:30 – zakończenie


 


Nie ma stu procentowej pewności, że pokazy w 2021 roku będą się odbywać. Choć wróbelki ćwierkają, że może od lipca rozpoczną się pełne pokazy. 

 


 Na razie muszą wystarczyć same fontanny.

 


 



 Pomimo, że pokazów nie ma - to życie "miejski" toczy się tam w najlepsze.

Od maja do początków czerwca królowała liryka, tworząc na krótką chwilę niezwykłą Dzielnicę Poetów.

Organizator wydarzenia, Stołeczna Estrada przygotowała dwa cykle tematyczne. Jeden poświęcony poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, drugi twórczości Poetek i Poetów Warszawy.

 

 

 

"Przed fontannami perłowymi
noc winogrona gwiazd rozdaje.
Znów wędrujemy ciepłą ziemią,
znów wędrujemy ciepłym krajem"
Krzysztof Kamil Baczyński

 


 Koncert „Pieśni o szczęściu” był zwieńczeniem działalności Dzielnicy Poetów, w którą od 15 maja zamienił się Multimedialny Park Fontann.

 

 
Co dalej z sezonem fontann - jeszcze się okaże. I się okazało: w 2021r. mamy ptasie radio.
 
 

 W 2022 roku multimedialne pokazy wróciły: mamy Złotą Kaczkę o paskudnym wyrazie twarzy /prawdopodobnie to siostra Bazyliszka (obrazy znane z wcześniejszych legend)
 

 

 
oraz świetnie zespoloną ze światłem i fontannami muzykę Kory i zespołu Maanam.  W letni wieczór "cykady na Cykladach...": brzmią bardzo przyjemnie.
 

 

W kolejnych sezonach po ustaniu lata - pojawiły się zimowe pokazy.



Zimowa Iluminacja w Multimedialnym Parku Fontann.




Zimowy pokaz trwa kwadrans.


W bez śnieżny styczeń 2020r można było przenieść się do krainy lodu.


Trochę historii miejsca. Polecam gorąco obejrzeć spacer z jednym z najlepszych przewodników warszawskich. Sama chodziłam na organizowane przez niego spacery i patrzyłam na znajome miejsca nowym spojrzeniem. 

 

Zaginiona osada rybacka, czyli tajemnica Parku Fontann. Spacer online z przewodnikiem Arkadiuszem Żołnierczykiem.



Najsłynniejsza mieszkanka z okolicy czuwa ze skarpy.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szlak Graniczny: Wetlina, Rabia Skała, Rawki

Wybrzeże Łotwy - pięknie i pusto.

Z wizytą w Fatimie.

Portugalskie azulejos - mozaikowy świat z przewagą bieli i błękitu

Ryga - z dachowym kotem i kogutem w tle.

Ermitaż - maksymalna dawka sztuki

Ateny - miasto filozofów i nie tylko