Zakynthos - greckie wakacje po raz pierwszy

Zante, Fior di Levante. Zakynthos nazywana jest często "wyspą zapachów" lub "kwiatem wschodu" znana ze swej cudownej fauny i flory, złocistych koronkowych plaż, zielonych zboczy gór, urodzajnej równiny,  z dostojnego miasta o tej samej nazwie oraz bardzo gościnnych mieszkańców, otwartych drzwi i niezamykanych samochodów.

Wyspa zwana potocznie "Zante", należąca do archipelagu Wysp Jońskich, położona jest u zachodnich wybrzeży Peloponezu. Zakynthos jest trzecią, co do wielkości grecką wyspą po Krecie i Eubeji. Jej nazwa pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanusa, króla Arkadii. Według Homera wchodziła w skład państwa Odyseusza. Od czasów średniowiecza wyspa pozostawała w posiadaniu kolejno Genui, Republiki Weneckiej oraz czasowo Imperium Osmańskiego. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp. To też pierwsza z greckich wysp, na której wylądowałam. Dosłownie, tuż nad dachami. Dzięki swemu pięknu i położeniu mogłam poznać to co najlepsze na wyspie i na lądzie. Swoim urokiem sprawiła, że o Grecji zapomnieć nie mogę. Do Grecji chcę wracać.
Wyspa wybitnych poetów, Solomos'a i Kalvos'a oraz renomowanego pisarza teatralnego Grigorios'a Xenopoulos'a. Przede wszystkim miejsce napisania poematu „Hymn do wolności” - obecnego hymnu państwa Greckiego.

Plac Solomósa

Imnos eis tin Eleftherian – hymn Grecji, a także od roku 1966 hymn Cypru. W Grecji jako hymn państwowy został zatwierdzony przez króla Jerzego I w 1864 roku. Wywodzi się z liczącego 158 strof poematu "Hymn do Wolności" ("Hymnos stin Eleftheria") autorstwa wieszcza narodowego Dionizosa Solomosa. Poemat ten był inspirowany i poświęcony walce  narodu greckiego w rewolucji 1821 roku. Hymn opiewa męstwo bojowników greckich, opisuje ich cierpienia i poświęcenie, potępia politykę mocarstw wobec Grecji. Został napisany w maju 1823 w Zakynthos. 

 

Kościół św. Mikołaja z Molos, 1561 r. i dzwonnica w stylu bizantyjskim

W roku 1828 znany muzyk z wyspy Kerkira Nicolaos Mantzaros skomponował muzykę, którą na prośbę ministra zmienił. Pierwsze dwadzieścia cztery zwrotki zostały zatwierdzone, ale pierwsze dwie zwrotki są używane jako hymn, towarzyszą podnoszeniu i opuszczaniu flagi i są śpiewane na oficjalnych uroczystościach. Melodię pieśni wyróżnia nietypowe metrum sześciomiarowe, wywodzące się z ludowego tańca Tsamiko.


Zakythos - Wyspa żółwi morskich Caretta Caretta. Są one gatunkiem zagrożonym. Mogą osiągnąć wielkość 1,2 metra długości i 100 kg wagi. Od tysiącleci żółwie te żyją wokół wyspy Zakynthos. The Marine Park obejmuje okolice Laganas, Keri oraz Gerakas. W nocy część plaży w pobliżu jest niedostępna i pilnowana przez wolontariuszy - żółwie składają w piachu jaja między czerwcem a sierpniem - te miejsca są zaznaczone drewnianymi płotkami. Rano widać na piasku ślady nocnych wędrówek żółwi wychodzących z morza. W celu ochrony żółwi na plażach, które stanowią miejsca lęgowe, zostały wprowadzone pewne ograniczenia turystyczne. 
 

 
 Plaże Zatoki Laganas i Gerakas zamknięte są między zachodem a wschodem słońca. Zabrania się wbijania parasoli w piasek w oznaczonych strefach. Nie wolno też na te plaże wjeżdżać żadnymi pojazdami.

uwaga! gniazdo żółwia!

Zakynthos to wyspa magiczna. Mimo swoich małych rozmiarów ma do zaoferowania ogromny wachlarz doznań. Wyspę bez wątpienia można nazwać widokową. Trudno tu znaleźć tak charakterystyczne dla innych wysp greckich antyczne zabytki /m. in skutek ogromnych trzęsień ziemi z 1953 roku - pozostało tylko 10% zabudowy/, lecz mimo to widoki którymi nas raczy pozostają w pamięci na bardzo długo.




Warto zwiedzić stolicę wyspy, pieczołowicie odbudowaną /jak warszawska starówka/, choć tu ostały się oryginalne budowle: kościół katolicki św. Marka, kościół Agios Nikolaos Molou, katedra Agios Dionysios oraz National Bank Building. Muzea, uliczki i wenecką twierdzę. Warto również odnaleźć pozostałości mostu w Argassi, który obecnie stoi już wodach morskich.

 


 

Wjechać na Skopos (492 m n.p.m.) gdzie znajduje się jedyny, bielony kościół z kopułą z 1624r., cennymi malowidłami oraz kamiennym ikonostasem - Panagia Skopiotissa. W tym miejscu stała dawniej świątynia Artemidy. 
 
Skopos w tle
 
 
 
Trzeba na północy odwiedzić inny ocalały monastyr Agios Georgios Krimnon, gdzie przebywali: Gerasimos Notaras (później święty Gerasimos, patron Kefalonii) i znany teolog Rousanos Pachomius.

 
Wśród zabudowań wyróżnia się XVI-wieczna wieża obronna z okresu weneckiego, która chroniła zakonników przed atakami piratów, oraz kościół, którego wnętrze wypełnione jest nawiązaniami do postaci patrona klasztoru. 
 
 
 
To czynny klasztor.

monastyr Agios Georgios Krimnon


  
Przed bramą spotkamy osiołka.
 
 

Stamtąd ścieżką można powędrować ku Zatoce Wraku. 


I dotarliśmy do pocztówkowego widoku.

jest z punktów widokowych znajdujących się na ścieżce prowadzącej do końca klifu.


Zatoka Wraku - Navagio, to plaża, która stała się nie tylko wizytówką wyspy, ale i całej Grecji. Uważana za jedną z najpiękniejszych plaż świata. W dniu 2 października 1980 roku frachtowiec, MV Panagiotis, osiadł na mieliźnie tuż przy plaży w trakcie sztormowej pogody i złej widoczności. Wrak - cały zrudziały ma wymiary: 157 stóp, szerokość 26 stóp, zanurzenie 14 stóp.
 
 
"Smugglers Cove", a pierwotnie Agios Georgios
 
Dostęp na Zatokę Wraku możliwy jest tylko od strony morza. Do Zatoki Wraku można dopłynąć statkami wypływającymi z kilku miejsc na wyspie: z Agios Nikolaos, mniejsze łodzie odpływają z półwyspu Skinari tuż obok jaskiń.  Zatokę Wraku należy zobaczyć z bliska, ale także z wysokiego klifu usytuowanego na północ od zatoki.




niespełna 10 m wysokości + klif

Przylądek Skinari to najdalej wysunięta na północ część wyspy i jednocześnie jedno z najpiękniejszych miejsc na Zakynthos. Przylądek jest wystawiony na każdy rodzaj wiatrów z wyjątkiem południowych, najmniej groźnych. Znajduje się tam m.in. latarnia morska stojąca w otoczeniu wiatraków i strzegąca północną części wyspy. Latarnię uruchomiono w 1987 r. Przepiękne miejsce, fascynująca linia brzegowa.
 
północny kraniec wyspy

 

 Inne też są urocze:


 
Przylądek Keri




 Zachodnia część, w większości górzysta, pozostaje dziewicza i mało znana. Charakteryzuje się stromymi klifami, które opadają ku morzu białymi ścianami.


Porto Limnionas


Wśród plaż i zatok nie można pominąć Porto Vromi, Porto Limnionas, Kampi w pobliżu pozostałości cmentarza mykeńskiego oraz Dafni.
 
 
 
 Piaszczyste plaże są domeną południa np. półwyspu Vassilikos.
 
Plaża Dafni leży w połowie półwyspu Vassilikos


Prawie całe wschodnie wybrzeże wyspy jest łagodne, obramowane piaszczystymi plażami.


  Perełką wyspy są groty.

  

...Grot Keri i Blue (do obejrzenia w czasie rejsów).
 

Marathonisi - Wyspa Żółw



Ciekawą wyspą w zatoce Laganas jest Marathonisi, zwana także Wyspą Żółwia. Wyspa jest bezludna i stanowi obszar chroniony Narodowego Parku Morskiego. Swoim kształtem przypomina żółwia co łatwo zauważyć.

 







Jaskinie wydrążone są w wapiennych klifach, mają różne kształty: okna, łuki, półki.





 Ze względu na bogactwo linii brzegowej warto się pokusić o rejs dookoła wyspy.





Kefalonia w tle


Najważniejszym śladem po bogatej historii wyspy jest górujący nad miastem zamek, a raczej jego ruiny. Zamek został zbudowany na szczycie wzgórza, z panoramicznym widokiem na miasto Zakynthos.  Pierwotnie na wzgórzu istniała starożytna cytadela miasta Psofida.  W latach okupacji weneckiej na zamku zlokalizowano organy administracji i wojska. Zaś w murach twierdzy chronili się mieszkańcy wyspy w przypadku zagrożenia. W 1480 roku twierdza w znacznym stopniu została zniszczona przez Turków. Pozbawiony opieki zamek popadał w ruinę zwłaszcza, że uszkodzenia powstawały w trakcie kolejnych trzęsień ziemi i najazdów. Ostatnie wykopaliska na zamku pozwoliły odkryć zabytki z okresu bizantyjskiego.

 
 
Niewiele przetrwało z historycznych zabudowań - całość bardziej przypomina otoczony murami las sosnowy niż potężną twierdzę
   
 Zante - moje ulubione miejsce w Grecji.


widok z Twierdzy Bohali


A.d. 2009

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Szlak Graniczny: Wetlina, Rabia Skała, Rawki

Z wizytą w Fatimie.

Wybrzeże Łotwy - pięknie i pusto.

Portugalskie azulejos - mozaikowy świat z przewagą bieli i błękitu

Ryga - z dachowym kotem i kogutem w tle.

Ermitaż - maksymalna dawka sztuki

Ateny - miasto filozofów i nie tylko