Z wizytą w Fatimie.

Formy i sposoby przejawiania się sacrum są różne u różnych ludów i w różnych kulturach. Ale pozostaje zawsze fakt paradoksalny – to jest niepojęty – że sacrum objawia się, a tym samym „ma granice nieskończony” ...

Z początkiem roku przyszło mi do głowy, że może dobrze byłoby pojechać do Fatimy skoro akurat jest 100 - lecie objawień fatimskich. Myśl się pojawiła, ale bardziej jako "pobożne życzenie" niż realny plan. Została odłożona na bok. Ale tuż przed samym urlopem pojawiła się możliwość zakupu tanich biletów do portugalskiego Faro ... Hm... Przypadek?
 
Każde sanktuarium jest w pierwszej kolejności złożonym zjawiskiem z kategorii sacrum, u którego podstaw leży ważne wydarzenie historyczne. Przekazuje ono pewne przesłanie, jakąś określoną treść wiary oddziałującą na życie ludzi.

Postanawiamy polecieć na urlop do Portugalii  i tam wynająć samochód, aby zobaczyć jak najwięcej. Nie chcieliśmy ograniczyć się do jednego regionu. Odezwała się ta ciągła potrzeba bycia w drodze... W ten sposób wizyta w Fatimie stała się możliwa. Co może zachęcać do odwiedzenia portugalskiej Fatimy? Na pewni nie tłumy ludzi ani wszechobecny beton. Krajobraz też nie rzuci na kolana. Więc co takiego? Dla mnie to Sacrum, które doprowadziło do powstania Sanktuarium.


Alegoria Objawienia Fatimskiego
Zacznę może od wydarzenia historycznego, które leży u podstawy powstania właśnie w Fatimie sanktuarium  Matki Bożej Różańcowej  - O Milagre do Sol - cudu słońca.


13 października 1917 r. w miejscu objawień zebrał się imponujący tłum, liczący przeszło 70 tysięcy osób. Wielu musiało pokonać setki kilometrów, w przeważającej większości pieszo lub na osłach, wozami i samochodami. Wśród zgromadzonych znajdowali się nie tylko ludzie prości, ale również bardzo sceptycznie nastawieni naukowcy, dziennikarze, ludzie niewierzący

Podczas ostatniego objawienia obecni wedle przekazów mogli dostrzec - znak "wirującą wielką ognistą tarczę". W tym czasie Matka Boska przekazała dzieciom trzy "Tajemnice Fatimskie".


W miejscu drzewa /karłowatej odmianie dębu/, przy którym ukazała się Pani jaśniejsza niż słońce trójce dzieci: Lucji Santos, Francisco Marto i Jacintie Marto w wiosce Cova da Iria, stoi obecnie Kaplica Objawień /Capela das Aparições/ - znajduje się tam figura Matki Boskiej z Fatimy.

serce Sanktuarium fatimskiego - Kaplica Objawień
 Tu wydarzyło się pięć z sześciu objawień Maryi (w maju, czerwcu, lipcu, wrześniu i październiku 1917 r.). Powstającą na prośbę Maryi kaplicę, budowano od 28 kwietnia do 15 czerwca 1919 r. 13 października 1921 r. odprawiono w niej pierwszą Mszę św. Rankiem 6 marca 1922 r. Kaplica Objawień została wysadzona przy użyciu dynamitu; odbudowano ją i ponownie zainaugurowano 13 stycznia 1923 r.

Plac, po prawej Kaplica Objawień i nowa Bazylika Trójcy Św.
Oryginalna kapliczka zachowała swój pierwotny, prosty charakter. Współczesne zadaszenie Kaplicy Objawień powstało przed pierwszą wizytą Jana Pawła II. Gdyby ktoś wybierał się do Fatimy indywidualnie, to polecam kupić żywe kwiaty dla Matki Bożej. Będziecie mieli wtedy możliwość podejść do kapliczki poza wydzieloną strefę, nawet jeśli będą trwały oficjalne spotkania i nabożeństwa.




Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy wznosi się w miejscu, gdzie 13 maja 1917 r. pastuszkowie bawili się, „budując niewielki murek”. Autorem projektu świątyni jest holenderski architekt Gerardus Samuel van Krieken; oraz João Antunes. 13 maja 1928 r. arcybiskup Evory poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Kościół konsekrowano 7 października 1953 r., a tytuł bazyliki nadał mu dekretem „Luce Suprema” Pius XII w listopadzie 1954 r. /http://www.fatima.pt/


Budynek, mierzący 70,5 m długości i 37 m szerokości, powstał w całości z miejscowego kamienia wapiennego, zwanego „branco de mar”. Wieża dzwonnicy ma 65 m wysokości i jest zwieńczona koroną z brązu o wadze 7 ton oraz podświetlanym krzyżem. Umieszczone na wieży kuranty składają się z 62 dzwonów odlanych i strojonych w Fatimie przez José Gonçalvesa Coutinho; zegar jest dziełem Bento Rodriguesa. Monogram na frontonie wieży powstały ze splecionych liter NSRF (Nossa Senhora do Rosário de Fátima – Matka Boska Różańcowa z Fatimy) to mozaika wykonana w pracowniach watykańskich. Tam również powstała mozaika znajdującą się nad głównym wejściem do bazyliki, przedstawiająca koronację Najświętszej Maryi Panny przez Trójcę Świętą. Marmurowe anioły na fasadzie to dzieło Albano Françy. Figura Niepokalanego Serca Maryi umieszczona w niszy na wieży ma 4,73 m wysokości i waży 14 ton. Wykonał ją amerykański rzeźbiarz ks. Thomas McGlynn według wskazówek siostry Łucji.  /http://www.fatima.pt/


W bazylice znajduje się czternaście bocznych ołtarzy ... Umieszczone na ołtarzach reliefy z brązu, autorstwa Alberto Barbosy, ilustrują tajemnice różańcowe. Piętnasta tajemnica przedstawiona jest na płaskorzeźbie na sklepieniu nad prezbiterium, wykonanej przez Maximiano Alvesa. /http://www.fatima.pt/


Obraz w ołtarzu głównym jest dziełem malarza João de Sousa Araújo. Przedstawia on objawienie Matki Boskiej, która zstępuje na ziemię, na spotkanie z widzącymi, przygotowanymi do tego przez Anioła poprzez przyjęcie Jezusa Eucharystycznego; obecny jest także Kościół (w osobach papieży i biskupów).  /http://www.fatima.pt/




Po prawej stronie od 13 marca 1952 r. spoczywają doczesne szczątki błogosławionego Franciszka.



Po przeciwnej stronie znajdują się groby: Łucji i Hiacynty.


Centralnym miejscem Sanktuarium Fatimskiego jest tzw. Plac Modlitwy.  Betonowy plac przed świątynią jest dwa razy większy od placu św. Piotra w Rzymie. Podczas nabożeństw mieści się tu nawet 500 tysięcy ludzi. I pomimo kolumnady - nie ma takiego uroku jak jego watykański odpowiednik. Wyjątek stanowi wieczorna procesja ze świecami. To wtedy Fatima rozbłyska swym niepowtarzalnym blaskiem.




Otoczony jest od wschodu i zachodu przez bazylikę Matki Boskiej Różańcowej i bazylikę Trójcy Przenajświętszej. Tu odbywają się wszystkie wielkie uroczystości i pielgrzymki fatimskie.
 


Figura Najświętszego Serca Jezusowego  umieszczona na kolumnie, w miejscu gdzie odkryto źródło z wodą dla pielgrzymów.



Pomysł budowy większego kościoła pojawił się w 1973 r. Okazało się,  że bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie nie jest w stanie pomieścić wszystkich wiernych w szczególne dni.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej ma kształt koła o średnicy 125 m, sklepionego bez żadnego punktu podparcia. Konstrukcja oparta jest na dwóch dźwigarach o długości 182,5 m i maksymalnej wysokości 21,15 m. W kościele są 8.633 miejsca siedzące. Za pomocą ruchomej ściany o wysokości 2 m wnętrze świątyni można podzielić na dwa sektory. W prezbiterium może koncelebrować około 100 księży.
//www.fatima.pt/


W podziemiach m.in Kaplica Adoracji, niestety nie łatwo tam trafić. Mi się nie udało. Doszperałam się po powrocie: droga wiedzie przez Galilea Apostołów św. Piotra i św. Pawła, t.j. szeroki korytarz. Wejście do niego prowadzi przez dwa zespoły schodów i dwie rampy. [Jeżeli ktoś tam trafi to proszę o wskazówki w komentarzach.]


Wśród badaczy analizujących fenomen Sanktuariów możemy się spotkać z dość istotnym stwierdzeniem, uznawanym za nieodłączną cechę każdego sanktuarium i jako to co je odróżnia od innego miejsca świętego:
Sanktuarium istnieje, jeżeli przybywają do niego pielgrzymi. Są pielgrzymi - jest Sanktuarium.
O Fatimie śmiało można powiedzieć, że na brak pielgrzymów nie narzeka. Liczeni w milionach pielgrzymi podróżujący do Fatimy stanowią ok.10% wszystkich turystów w Portugalii. Przy czym w roku 2017 ten odsetek na pewno będzie dużo większy. 
na kolanach do Kaplicy Objawień

Polacy stanowią czwartą pod względem liczebności grupę narodowościową wśród przybyłych do Fatimy pątników (po Portugalczykach, Hiszpanach i Włochach). Z okazji 100 - lecia Objawień Fatimskich został ofiarowany niezwykły dar przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia: Monstrancja fatimska - zwaną Niewiastą Eucharystii. 

Wotum Polaków dla Fatimy 2017
Piękna jest, prawda? Dotarła do Fatimy już po moim pobycie. Wcześniej przewędrowała przez 99 miejsc w Polsce. Przedstawia:
Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym będzie umieszczany Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. /http://www.aniolowie.org/monstrancja.html/


Inną formą pobożności nazwijmy ją "ludową" - choć nie wiem czy to właściwe określenie jest ... właśnie jakby to nazwać ... spalarnia świec wotywnych usytuowana w pobliżu Kaplicy Objawień.  Z powodu ogromnej liczby świec wotywnych jaką pragną pozostawiać pielgrzymi, zamiast standardowych świeczników jest właśnie taki ogromny piec z buchającym ogniem.


Świece wrzuca się przeróżne: duże, małe, ogromne ok 2 m ... oraz zwyczajem portugalskim świece w kształcie jakiegoś ludzkiego organu, który ma zostać uzdrowiony: stopy, nogi,  dłoni, wątroby, głowy ...


Ja niestety miałam mieszane uczucia co do takiej formy. Pojawiły się skojarzenia z paleniem ofiar lub wręcz z ogniem piekielnym.. Choć rozumiem praktyczne przesłanki takiego rozwiązania kwestii nadmiaru świec. Czy upału, który powoduje wyginanie długich świec przez co uniemożliwia ich całkowite spalenie. Jak już wspomniałam wcześniej polecam przynieść kwiaty. Na szczęście nie dla palenia świec człowiek się tam wybiera.


Sanktuaria maryjne są niejako domem Matki, wyznaczają etapy postoju i odpoczynku na długiej drodze prowadzącej do Chrystusa; są ośrodkami, w których poprzez prostą i pokorną wiarę następuje spotkanie z tymi wielkimi bogactwami, które Chrystus powierzył i darował Kościołowi, przede wszystkim z sakramentami, łaską, miłosierdziem.

Można by jeszcze wspomnieć o pomnikach w miejscach gdzie objawiał się Anioł czy fragmencie Muru Berlińskiego, o rodzinnych piknikach pomiędzy samochodami itd itp Ale czy to jest ważne.


Do mnie przemawia jeszcze jeden znak: Fatima - to nazwa miejscowości powstała na część nawróconej w XII wieku muzułmańskiej szlachcianki, żony jednego z rycerzy pierwszego króla Portugalii.

„Wierzę, że Najświętsza Dziewica wybrała sobie miano „Matki Boskiej z Fatimy” jako obietnicę i znak nadziei dla ludów muzułmańskich i jako zapewnienie, że ci, którzy okazują jej tak wiele szacunku, pewnego dnia przyjmą również Jej Boskiego Syna” /sł.b. abp. Fulton Sheen/
Tylko dwa żeńskie imiona w Koranie mają taką wagę: Maryi Dziewicy i Fatimy córki Mahometa.
A ponieważ nie wierze w przypadki, to ...
.

Komentarze

  1. Przeczytałam kilkakrotnie Twój post o Fatimie. Twoje profesjonalne podejście do tematu po prostu mnie urzekło. Uwielbiam takie opowieści, gdzie przeplatają się osobiste wrażenia z olbrzymia dawką faktów, historii i dziejów z minionych lat i z współczesności.
    Byłam w Fatimie 13 maja w rocznicę pierwszego Objawienia w Fatimie. Gdziekolwiek nadarza się możliwość pielgrzymuję( może jest to słowo zbyt na wyrost) do miejsc związanych z Maryją. Mam swoje prośby i podziękowania, które zostawiam w miejscach, gdzie modlitwa jest tak bardzo namacalna i dotykalna.
    Podobnie jak Ciebie trochę mnie przeraził ogromny piec, do którego wierni wrzucają atrapy ludzkiego ciała wykonane z wosku. Jeśli komuś pomaga taka forma ofiary, to nic mi do tego. Ja zapaliłam tylko świece z prośbą do Matki Bożej. Może kiedyś moja prośba zostanie wysłuchana... mam taką nadzieję. Tylu jest wiernych, tyle próśb, tyle modlitw, że zdaję sobie sprawę, że muszę swoje odczekać w kolejce, aby moje modlitwy trafiły przed oblicze Matki Bożej. :))
    Nie udało mi się odwiedzić Kaplicy Objawień, może następnym razem będę miała więcej szczęścia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dorotko - ja też zapaliłam świecę i myślę, że Matka Boża nie robi różnicy jaką formę wybrałyśmy. To zdecydowanie bardziej nasze ludzkie problemy, niż Jej... Jeśli kiedyś tam będziesz znowu, to pamiętaj o kwiatach :)

    Proszę jak to się złożyło, że w przeciągu pół roku obie byłyśmy w Fatimie, ciekawa jestem jaki będzie Twoja opowieść o tym miejscu. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie azulejos - mozaikowy świat z przewagą bieli i błękitu

Szlak Graniczny: Wetlina, Rabia Skała, Rawki

Wybrzeże Łotwy - pięknie i pusto.

Lizbona bardzo krótka wizyta

Ermitaż - maksymalna dawka sztuki

Ryga - z dachowym kotem i kogutem w tle.