Dubrownik perła Adriatyku

W Dubrowniku - niekwestionowanej perle Adriatyku - byłam dwa razy, pierwszy raz będąc w 2013 roku na objeździe po Bałkanach [ tu] kolejny, gdy następnym razem stacjonarnie wypoczywałam na Półwyspie Peljesac [tu]. Pierwszy raz ujrzałam go z góry i ten widok na zawsze zapadł mi w pamięci. Miałam Dubrownik u stóp, morze aż po horyzont i parę godzin na zwiedzanie. Gdzie mieści się taki super punkt widokowy? Na górze Srd, czyli fragmencie Gór Dynarskich, ma wysokość 412 m. liczonych od samego morza. To jest miejsce do którego można wjechać samochodem, wjechać kolejką linową lub wejść pieszo. Na szczycie wzgórza znajduje się też wieża widokowa, restauracja, sklep z pamiątkami, pozostałości murów obronnych oraz muzeum, które prezentuje historię Dubrownika. Miejsce to też ma swoje drugie oblicze. W zniszczonej twierdzy Marmonta możemy zapoznać się z ekspozycją dotyczącą ostatniego ataku na to jedno z najpiękniejszych miast świata … o tyle wymowną, że atakujący Serbowie mieli miasto z tego szczytu wystawione „jak na patelni”.

 Wjazd na górę Srd jest stromy.



 Góra Srđ jest nie tylko piękna pod względem krajobrazu, ale także bogata w historię i znaczenie kulturowe. W czasie wojen w byłej Jugosławii stała się miejscem ciężkich walk, co pozostawiło ślady w historii miejsca.

 

Fort św. Jana

 Starówkę otaczają olbrzymie mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce (nawet w 1991 r.) ani zniszczone przez siły przyrody jak wielkie trzęsienie ziemi w 1667 r. Można po nich spacerować niczym po tarasie. Z jednej strony rozciąga się panorama miasta z morzem czerwonych dachówek, a z drugiej widok na błękitny Adriatyk i wyspę Lokrum.

Taka kolekcja.


Na zboczu góry Srđ znajduje się piesza droga krzyżowa. Droga ta jest nie tylko duchowym szlakiem, ale także atrakcją turystyczną z pięknymi widokami. Składa się z 14 różnie wykonanych stacji, które przedstawiają sceny pasyjne.  

 

Droga jest stosunkowo stroma i wymaga nieco wysiłku w upalny dzień. Zeszliśmy spacerkiem wzdłuż drogi krzyżowej zdobywać mury Dubrownika, 

 


pić wodę z fontanny Onufrego, gubić się w niezliczonych uliczkach, ślizgać po wypolerowanym bruku i słuchać rozbrzmiewającego się zewsząd języka polskiego.


Stacja drogi krzyżowej na zboczu Srd

Ze zbocza góry Srđ również rozciąga się spektakularna panorama Dubrownika. Turystów zachwycają czerwone dachy domów, średniowieczne mury obronne oraz charakterystyczne zabytki, takie jak Katedra Wniebowzięcia NMP, kościół św. Błażeja czy Pałac Rektorów.
 
 
Baszta Minceta z XIV i XV w.
Słynne Mury mają prawie 1,5 km. długości, a w niektórych miejscach ich wysokość sięga ok. 25 m. Umocnienia murów stanowią 12 kwadratowych i 3 okrągłe wieże obronne, 5 bastionów, twierdza Św. Jana oraz forty Lovrijenac od zachodu i Revelin od wschodu.
mury nad murami
 Od strony zachodniej na starówkę prowadzi imponująca brama Pile. Wiedzie do niej kamienny most z XV w. oraz drewniany most zwodzony. Wokół rosną drzewa pomarańczowe i cytrynowe. Nad bramą umieszczono posąg patrona miasta, św. Błażeja (sv. Vlaho), wykonany w 1922 r. przez wybitnego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia.
Brama Pile
Jest to okrągła, dosyć spora budowla, którą w 1438 r. wzniósł Onofrio di Giordano della Cava, żeby uczcić zakończenie budowy wodociągu, dostarczającego miastu wodę ze źródeł rzeki Dubrovački, odległych o 12 km.
Wielka fontanna Onufrego
Pierwotnie była bardzo bogato zdobiona, ale po trzęsieniu ziemi w XVII w. uległa zniszczeniu i do dzisiaj zachowało się jedynie 16 rzeźbionych masek, z ust których wypływa woda.

 Dalej wędrujemy po ulicy Placa, biegnącej przez środek Starego Gradu i jej słynny bruk.










 Detale, zaułki i wąskie uliczki zachwycają.







 

Nad głównym placem Luza góruje Wieża Zegarowa z 1444 roku, wysoka na 31 m. Skomplikowany zegar astronomiczny ma szereg wskazówek, z których jedna pokazuje godziny, a pozostałe – fazy księżyca.

 

Nie ma natomiast wskazówki minutowej, co jest typowe dla Chorwatów żyjących „polako, polako”, czyli powoli, powoli, nie odmierzając minut. Co godzina ożywają figurki z brązu, które uderzają w dzwon. Obracająca się szarozłota kula pokazuje fazy księżyca. /https://poznaj-swiat.pl/

 


 
 Plaża jest dość specyficzna, to skała po drugiej stronie muru, na części kaskadowo ulokowała się kawiarnia, a poniżej śmiałkowie kąpieli i skoków.



Fort św. Jana (Sveti Ivan) znajduję się po południowej stronie portu. Powstał z XIV-wiecznej wieży, która przez wieki była umacniana i rozbudowywana. Z tego powodu fort nazywany jest także Wieżą Mulo.


Fort św. Jana od strony portu
  Obecnie znajduje się w nim Muzeum Morskie i Akwarium.
Plac Luža i ulica Pred Dvorom i błysk bruku

Z tego punktu widokowego można podziwiać zachody słońca, które malują niebo na różne odcienie, a cała sceneria staje się jeszcze bardziej magiczna.

archipelag Wysp Elafickich


Chorwację żegnał piękny zachód słońca. 
 
 
 
 
 

Jeżeli szukasz wiadomości o Bałkanach - zapraszam do innych moich wpisów 

O chorwackim Półwyspie Peljesac  znajdziesz szczegółowe wiadomościtu

O wyspie Korčula zwanej małym Dubrownikiem znajdziesz szczegółowe wiadomościtu

O Bocce Kotorskiej znajdziesz szczegółowe wiadomości - tu 

O Bośni i Hercegowinie  znajdziesz szczegółowe wiadomości - tu

O górskiej kolejce wąskotorowej na granicy Serbii i Bośni znajdziesz wiadomości tu

O wyprawie po Bałkanach - tu
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie azulejos - mozaikowy świat z przewagą bieli i błękitu

Wybrzeże Łotwy - pięknie i pusto.

Szlak Graniczny: Wetlina, Rabia Skała, Rawki

Lizbona bardzo krótka wizyta

Z wizytą w Fatimie.

Ryga - z dachowym kotem i kogutem w tle.

Stacja marzeń - Dworzec Sao Bento