Dubrownik perła Adriatyku
Wjazd na górę Srd jest stromy.
Góra Srđ jest nie tylko piękna pod względem krajobrazu, ale także bogata w historię i znaczenie kulturowe. W czasie wojen w byłej Jugosławii stała się miejscem ciężkich walk, co pozostawiło ślady w historii miejsca.
Fort św. Jana |
Starówkę otaczają olbrzymie mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce (nawet w 1991 r.) ani zniszczone przez siły przyrody jak wielkie trzęsienie ziemi w 1667 r. Można po nich spacerować niczym po tarasie. Z jednej strony rozciąga się panorama miasta z morzem czerwonych dachówek, a z drugiej widok na błękitny Adriatyk i wyspę Lokrum.
Taka kolekcja.
Na zboczu góry Srđ znajduje się piesza droga krzyżowa. Droga ta jest nie tylko duchowym szlakiem, ale także atrakcją turystyczną z pięknymi widokami. Składa się z 14 różnie wykonanych stacji, które przedstawiają sceny pasyjne.
Droga jest stosunkowo stroma i wymaga nieco wysiłku w upalny dzień. Zeszliśmy spacerkiem wzdłuż drogi krzyżowej zdobywać mury Dubrownika,
pić wodę z fontanny Onufrego, gubić się w niezliczonych uliczkach, ślizgać po wypolerowanym bruku i słuchać rozbrzmiewającego się zewsząd języka polskiego.
Stacja drogi krzyżowej na zboczu Srd |
Baszta Minceta z XIV i XV w. |
Słynne Mury mają prawie 1,5 km. długości, a w niektórych miejscach ich wysokość sięga ok. 25 m. Umocnienia murów stanowią 12 kwadratowych i 3 okrągłe wieże obronne, 5 bastionów, twierdza Św. Jana oraz forty Lovrijenac od zachodu i Revelin od wschodu.
mury nad murami |
Od strony zachodniej na starówkę prowadzi imponująca brama Pile. Wiedzie do niej kamienny most z XV w. oraz drewniany most zwodzony. Wokół rosną drzewa pomarańczowe i cytrynowe. Nad bramą umieszczono posąg patrona miasta, św. Błażeja (sv. Vlaho), wykonany w 1922 r. przez wybitnego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia.
Brama Pile |
Jest to okrągła, dosyć spora budowla, którą w 1438 r. wzniósł Onofrio di Giordano della Cava, żeby uczcić zakończenie budowy wodociągu, dostarczającego miastu wodę ze źródeł rzeki Dubrovački, odległych o 12 km.
Wielka fontanna Onufrego |
Pierwotnie była bardzo bogato zdobiona, ale po trzęsieniu ziemi w XVII w. uległa zniszczeniu i do dzisiaj zachowało się jedynie 16 rzeźbionych masek, z ust których wypływa woda.
Dalej wędrujemy po ulicy Placa, biegnącej przez środek Starego Gradu i jej słynny bruk.
Detale, zaułki i wąskie uliczki zachwycają.
Nad głównym placem Luza góruje Wieża Zegarowa z 1444 roku, wysoka na 31 m. Skomplikowany zegar astronomiczny ma szereg wskazówek, z których jedna pokazuje godziny, a pozostałe – fazy księżyca.
Nie ma natomiast wskazówki minutowej, co jest typowe dla Chorwatów żyjących „polako, polako”, czyli powoli, powoli, nie odmierzając minut. Co godzina ożywają figurki z brązu, które uderzają w dzwon. Obracająca się szarozłota kula pokazuje fazy księżyca. /https://poznaj-swiat.pl/
Fort św. Jana (Sveti Ivan) znajduję się po południowej stronie portu. Powstał z XIV-wiecznej wieży, która przez wieki była umacniana i rozbudowywana. Z tego powodu fort nazywany jest także Wieżą Mulo.
Fort św. Jana od strony portu |
Obecnie znajduje się w nim Muzeum Morskie i Akwarium.
Plac Luža i ulica Pred Dvorom i błysk bruku |
Z tego punktu widokowego można podziwiać zachody słońca, które malują niebo na różne odcienie, a cała sceneria staje się jeszcze bardziej magiczna.
![]() |
archipelag Wysp Elafickich |
Chorwację żegnał piękny zachód słońca.
Jeżeli szukasz wiadomości o Bałkanach - zapraszam do innych moich wpisów
O chorwackim Półwyspie Peljesac znajdziesz szczegółowe wiadomości - tu
O wyspie Korčula zwanej małym Dubrownikiem znajdziesz szczegółowe wiadomości - tu
O Bocce Kotorskiej znajdziesz szczegółowe wiadomości - tu
O Bośni i Hercegowinie znajdziesz szczegółowe wiadomości - tu
O górskiej kolejce wąskotorowej na granicy Serbii i Bośni znajdziesz wiadomości - tuO wyprawie po Bałkanach - tu
Komentarze
Prześlij komentarz