Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie
Jej Wysokość - Królowa Warszawy
Kwiaty duże, w świetlistym, perłowym kolorze, przynoszącym delikatną świeżość. Uwagę zwracają wydłużone pąki w odcieniu magnolii. W miarę rozchylania się płatków 'Królowa Warszawy’ zmienia barwę na kolor porcelanowo-perłowy.
Kwitnie w wiechach rozwijając się stopniowo, dzięki czemu prezentuje wszystkie fazy kwitnienia jednocześnie. W pełnym stadium rozkwitu, łagodnie pofalowane płatki odchylają się na zewnątrz, tworząc kompozycję przypominającą koronę i koncentrując uwagę na radosnych, żółto-pomarańczowych pręcikach.
Kwiaty po przekwitnięciu same się oczyszczają i są odporne na deszczową pogodę. Niezawodna, nowoczesna róża o nieprzerwanym, obfitym kwitnieniu i korzennym zapachu. /https://rosarium.com.pl/
Nasza piękna 'Królowa Warszawy' majestatem miejsca, w którym została ochrzczona, odwołaniem do herbowych tradycji naszych przodków, jak i samą nazwą nawiązuje do żywych w Europie tradycji heraldycznych. /Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski/
Uroczystość nadania imienia ‘Królowej Warszawy’ odbyła się w 50 -tą rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach trwającej w dniach 9–13 czerwca 2021 r. Królewskiej Wystawy Kwiatów „Muzeum w zgodzie z naturą”.
Królewski Ogród Doskonałości |
Historia Królewskich Ogrodów
Pierwsze wzmianki o Ogrodzie Zamku pochodzą z czasów książąt mazowieckich. Zamkowy Park pierwotnie sięgał Wisły, której koryto było dużo bliże skarpy. Tradycje ogrodnicze twórczo rozwijał król Zygmunt III Waza, wielki pasjonat hodowli roślin. W czasie jego panowania, oprócz unikatowych kwiatów czy drzew owocowych, pojawiły się pierwsze fontanny oraz wielka klatka z ptakami. Nie minęło wiele czasu, gdy wybudowano galerię na arkadach, na dachu których znajdował się taras. Dominowały tam kwiatowe donice. Arkady Kubickiego pasują do Królewskich Ogrodów znakomicie. W kolejnych stuleciach jego losy były zmienne – pojawiał się i znikał, kurczył i rozszerzał, popadał w zaniedbanie i odzyskiwał swój blask. W dniu 11 maja 2019 roku Zamek Królewski w Warszawie uroczyście otworzył dla publiczności swoje odtworzone ogrody.
Choć rekonstrukcja większości elementów zamkowego kompleksu nawiązuje do epoki stanisławowskiej, w przypadku ogrodów zdecydowano się na odwołanie do czasów późniejszych, głównie z uwagi na znaczące zmiany spowodowane budową m.in. Trasy W-Z. Wzorem koncepcji architekta Szyszko - Bohusza z 1937 roku założenie oparto na dwóch osiach symetrii: poprzecznej - łączącej boskiety, oraz podłużnej - spinającej Ogród Górny z Ogrodem Dolnym aż do Wisłostrady. Powstały duże przestrzenie z symetrycznymi liniami, które z ogrodów potrafią zrobić arcydzieło.
Prace nad odtworzeniem ogrodów trwały od 2013 r. do 2018 r. Projekt obejmował obszar ponad 2,5 ha, a jego podstawę miały stanowić- boskiety grabowe. Przy czym elementami, które zachowały się jeszcze z czasów przedwojennych, są dwa okazałe boskiety z grabów w północnej części ogrodu, tworzące u stóp skarpy labirynt.
Wymagały przycięć i wzmożonej pielęgnacji. Dla równowagi posadzono, zieloną ścianę po stronie południowej stronie, aby ogród zachował niezbędną harmonię.
Ogród Dolny (zrewitalizowany w 2018 roku) - zachowuje charakter nadany jeszcze przez króla Stanisława Augusta. Jest ogrodem dostępnym dla publiczności - swego rodzaju parkiem publicznym, ale o charakterze rezydencjonalnym. Na środku osi podłużnej odtworzono wgłębnik trawiasty zakończony półkolistymi schodami.
W południowym labiryncie ukrywa się smoczyca, która jest symbolem dawnych zwierzyńców królewskich.
Ogród Górny (zrewitalizowany w 2015 roku) - wydzielony diagonalnymi ścieżkami na skarpie jest bliższy rezydencji i odgrywa rolę dawnego ogrodu przeznaczonego do dyspozycji mieszkańców rezydencji. Alejki poprowadzone są po skosie, taras zdobią cytrusowe drzewka w donicach a harmonii dodają dwie fontanny.
Z jednej strony otoczone Zamkiem Królewskim, z drugiej otwierające się na panoramę doliny Wisły.
Róż_norodności
Róża towarzyszy człowiekowi od zarania cywilizacji. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych symbolów piękna i miłości.
Bogaty i różnorodny świat róż Ogrodu Górnego.
Zawsze znajdą się kwiaty dla tych, którzy chcą je zobaczyć.
Piękne róże.
OdpowiedzUsuńWspaniałe kwiaty i miejsce.
OdpowiedzUsuń