Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski nie od dziś jest symbolem Warszawy. Jego powojenna odbudowa jest historią samą w sobie, choć dla mnie historią już słyszaną. Chyba mam szczęście, że nie pamiętam pustego placu bez Zamku na Starym Mieście. Gdy miałam siedem lat oddano zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza. Zdecydowanie bardziej pamiętam oczekiwanie na otwarcie Arkad Kubickiego. Całkiem nie dawno zakończono pracę nad odtworzeniem Górnego i Dolnego Ogrodu. W ten sposób zakończono wielkie dzieło. Wisienką na królewskim torcie stało się zasadzenie w zamkowych ogrodach specjalnej odmiany róż, wyhodowanych dla Zamku Królewskiego. Nazwa róży jest wymowna: Królowa Warszawy. Jej pojawieniu towarzyszyły trzydniowe imprezy z Królewską Wystawą Kwiatów na czele. Ogród, który ma swoją Królową, a do tego udostępnia swoje podwoje za darmo, stał się szybko jednym z topowych miejsc stolicy. 


Jej Wysokość - Królowa Warszawy


Kwiaty duże, w świetlistym, perłowym kolorze, przynoszącym delikatną świeżość. Uwagę zwracają wydłużone pąki w odcieniu magnolii. W miarę rozchylania się płatków 'Królowa Warszawy’ zmienia barwę na kolor porcelanowo-perłowy. 

 


Kwitnie w wiechach rozwijając się stopniowo, dzięki czemu prezentuje wszystkie fazy kwitnienia jednocześnie. W pełnym stadium rozkwitu, łagodnie pofalowane płatki odchylają się na zewnątrz, tworząc kompozycję przypominającą koronę i koncentrując uwagę na radosnych, żółto-pomarańczowych pręcikach. 

 


Kwiaty po przekwitnięciu same się oczyszczają i są odporne na deszczową pogodę. Niezawodna, nowoczesna róża o nieprzerwanym, obfitym kwitnieniu i korzennym zapachu. /https://rosarium.com.pl/

 


Nasza piękna 'Królowa Warszawy' majestatem miejsca, w którym została ochrzczona, odwołaniem do herbowych tradycji naszych przodków, jak i samą nazwą nawiązuje do żywych w Europie tradycji heraldycznych. /Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski/

 


 

Uroczystość nadania imienia ‘Królowej Warszawy’ odbyła się w 50 -tą rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach trwającej w dniach 9–13 czerwca 2021 r. Królewskiej Wystawy Kwiatów „Muzeum w zgodzie z naturą”.

 

Królewski Ogród Doskonałości
 

Historia Królewskich Ogrodów

Pierwsze wzmianki o Ogrodzie Zamku pochodzą z czasów książąt mazowieckich. Zamkowy Park pierwotnie sięgał Wisły, której koryto było dużo bliże skarpy.  Tradycje ogrodnicze twórczo rozwijał król Zygmunt III Waza, wielki pasjonat hodowli roślin. W czasie jego panowania, oprócz unikatowych  kwiatów czy drzew owocowych, pojawiły się pierwsze fontanny oraz wielka klatka z ptakami. Nie minęło wiele czasu, gdy wybudowano galerię na arkadach, na dachu których znajdował się taras. Dominowały tam kwiatowe donice. Arkady Kubickiego pasują do Królewskich Ogrodów znakomicie. W kolejnych stuleciach jego losy były zmienne –  pojawiał się i znikał, kurczył i rozszerzał, popadał w zaniedbanie i odzyskiwał swój blask. W dniu 11 maja 2019 roku Zamek Królewski w Warszawie uroczyście otworzył dla publiczności swoje odtworzone ogrody.

 




Choć rekonstrukcja większości elementów zamkowego kompleksu nawiązuje do epoki stanisławowskiej, w przypadku ogrodów zdecydowano się na odwołanie do czasów późniejszych, głównie z uwagi na znaczące zmiany spowodowane budową m.in. Trasy W-Z. Wzorem koncepcji architekta Szyszko - Bohusza z 1937 roku założenie oparto na dwóch osiach symetrii: poprzecznej - łączącej boskiety, oraz podłużnej - spinającej Ogród Górny z Ogrodem Dolnym aż do Wisłostrady. Powstały duże przestrzenie z symetrycznymi liniami, które z ogrodów potrafią zrobić arcydzieło.

 


 Prace nad odtworzeniem ogrodów trwały od 2013 r. do 2018 r. Projekt obejmował obszar ponad 2,5 ha, a jego podstawę miały stanowić- boskiety grabowe. Przy czym elementami, które zachowały się jeszcze z czasów przedwojennych, są dwa okazałe boskiety z grabów w północnej części ogrodu, tworzące u stóp skarpy labirynt. 

 


 Wymagały przycięć i wzmożonej pielęgnacji. Dla równowagi posadzono, zieloną ścianę po stronie południowej stronie, aby ogród zachował niezbędną harmonię. 

 



Ogród Dolny (zrewitalizowany w 2018 roku) - zachowuje charakter nadany jeszcze przez króla Stanisława Augusta. Jest ogrodem dostępnym dla publiczności - swego rodzaju parkiem publicznym, ale o charakterze rezydencjonalnym. Na środku osi podłużnej odtworzono wgłębnik trawiasty zakończony półkolistymi schodami.


W południowym labiryncie ukrywa się smoczyca, która jest symbolem dawnych zwierzyńców królewskich.

 


 


Ogród Górny (zrewitalizowany w 2015 roku) -  wydzielony diagonalnymi ścieżkami na skarpie jest bliższy rezydencji i odgrywa rolę dawnego ogrodu przeznaczonego do dyspozycji mieszkańców rezydencji. Alejki poprowadzone są po skosie, taras zdobią cytrusowe drzewka w donicach a harmonii dodają  dwie fontanny.



  Z jednej strony otoczone Zamkiem Królewskim, z drugiej otwierające się na panoramę doliny Wisły.

 

 

 

Róż_norodności

 Róża towarzyszy człowiekowi od zarania cywilizacji. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych symbolów piękna i miłości. 

 



Bogaty i różnorodny świat róż Ogrodu Górnego.

 


Zawsze znajdą się kwiaty dla tych, którzy chcą je zobaczyć.





Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie azulejos - mozaikowy świat z przewagą bieli i błękitu

Szlak Graniczny: Wetlina, Rabia Skała, Rawki

Wybrzeże Łotwy - pięknie i pusto.

Z wizytą w Fatimie.

Lizbona bardzo krótka wizyta

Ermitaż - maksymalna dawka sztuki

Ryga - z dachowym kotem i kogutem w tle.