Kaliningrad, Królewiec, Koenigsberg

To miasto to wyzwanie dla podróżnika albo osoby w nim żyjącej. Trzeba zdrapać farbę, zdmuchnąć kurz, czasem zdjąć narzutę ze starych rzeczy. W innych miejscach uruchomić trzeba wyobraźnię i fantazję, bez tego nie zobaczy się prawdziwych atrakcji Kaliningradu /Królewca, Koenigsberga/Ponoć w przeciętnej świadomości Polaka - fragment północno wschodniej granicy, to terra incognita. Wiemy, że na Litwie jest Wilno, czasem Troki czy Kowno... ale na północy jest tylko morze... Cóż w dawnych czasach był to okręg zamknięty, jeden wielki poligon wojskowy, najdalej na zachód wysunięty przysiółek ZSRR czy obecnie Rosji. A przecież Królewiec to miasto z nie byle jaką historią, to miasto największego z filozofów I. Kanta, to miasto Uniwersytetu Albertyna...., to jedna z pereł Hanzy... stolica bałtyckiego bursztynu. Postanowiliśmy wykorzystać fakt wyjazdu do Petersburga i po drodze odwiedzić ten jej oderwany obwód. W tym celu potrzebne była specjalna zgoda na dwukrotny wjazd do Rosji przy wizie turystycznej. Udało się ją uzyskać i mogliśmy rzucić okiem na Królewiec z jego słynnym imperatywem kategorycznym.
 
Kaliningradczycy uważają się za Europejczyków z Zachodu, ale tak naprawdę pozostają prowincjonalnymi Rosjanami. Zajęci poszukiwaniami własnej tożsamości niespecjalnie dbają o zwiedzających region turystów. Raczej nie znajdziecie przydatnych dla siebie informacji na stronach internetowych /http://www.national-geographic.pl/
kliknij, aby powiększyć
Coś jednak można znaleźć, może nie dużo, może nie podane na tacy ... ale nie ma co narzekać. Byliśmy po Mundialu, więc ilość tablic informacyjnych i wymalowanych drogowskazów była spora. Szukając informacji turystycznej poszliśmy Prospektem Lenina w stronę placu Pobiedy.

Sobór Chrystusa Zbawiciela oddany do użytku w 2006r.

 

Zanim przyjrzeliśmy się współczesnemu soborowi,  trafiliśmy na  dość zwiewny pomnik Matki - Ojczyzny.


Wcześniej w tym miejscu stał pomnik Stalina zdjęty za ery Chruszczowa. Wolny sokół zajęła niewiasta, z której postanowiono uczynić symbol Matki - Ojczyzny. Porównując ją choćby z pomnikiem z Kijowa - to ta pani ma wiele gracji. W Kaliningradzie krążył dowcip, że po Stalinie i Leninie w mieście pojawiła się Europa.






Sobór Chrystusa Zbawiciela wniesiony w latach 1995 - 2006r w miejscu wskazanym przez mieszkańców w referendum. Trudno nazwać go zabytkiem, ale ładnie się prezentuje na tle dość szarego miasta.
Projekt w zmodernizowanym stylu bizantyjsko-ruskim sporządził miejscowy architekt Oleg Kopyłow, inspirując się średniowieczną architekturą Rusi Włodzimiersko-Suzdalskiej i bryłą zrekonstruowanego dziewiętnastowiecznego soboru o tym samym wezwaniu w Moskwie, największej cerkwi prawosławnej w świecie. Należy do najwyższych budowli miasta. Powstał na potężnym cokole ze schodami.


Właściwa świątynia wznosi się na rzucie ośmioboku długości i szerokości 31 m, całkowita wysokość sięga 73 m. Wieńczą ją złocone kopuły: główna i cztery mniejsze. Symetria kompozycji podkreśla monumentalizm założenia.














Na Placu Pobiedy odbywają się uroczystości państwowe, znajduje się tu charakterystyczny obelisk, który zastąpił pomnik Lenina. Wieńczy go stalinowski order wojenny.




System fortów otaczał cały Królewiec. Oryginalna zabudowa obronna składała się z 12 fortów. Stworzony w XIX wieku miał uczynić z miasta twierdzę niemalże nie do zdobycia. Niestety Armia Czerwona zdobyła forty 5, 5a, 6, 7a, 7b, 8, 9, 10, 11, 12.

baszta der Dohna

 Miejskie fortyfikacje
  • baszta Wrangel i der Dohna wraz z Muzeum Bursztynu
  • Brama Królewska
  • Brama Brandenburska
  • twierdza Kronprinz

Brama Rosgarteńska /powstała 1852-1855/

W ramach fortyfikacji podziwiać można bramy, które zachowały się w mieście – w tym pięknie odbudowane Królewskie Wrota, a także forty i wieże stanowiące części umocnień miasta. W jednym z fortów – Dohna’s Tower – znajduje się Muzeum Bursztynu, najbardziej znane i najbardziej reprezentatywne muzeum Kaliningradu, mające w swoich zbiorach ponad 6000 eksponatów. Największy samorodek bursztynu w tamtejszym Muzeum waży 4,28 kg. Sama baszta jest trzypiętrowa, ma wysokość 12 m, średnicę 34 m, jest okrągła i ma wewnętrzne podwórze.




 Park Junost /Młodości/ to nie jest zwykły park, a m.in. stacjonarne wesołe miasteczko z labiryntem z luster diabelskim młynem  nad okazałym stawem. W wodach odbija się Muzeum Bursztynu.


Został założony na terenie dawnego parku Luisenwahl i kilku niemieckich cmentarzy. Było to ulubione miejsce pruskiej królowej Luizy i obecnie jest to najstarszy park w mieście. Cesarz Wilhelm II przeniósł Luisenwahla na własność Królewca w 1914 roku. W parku znajduje się Teatr Lalek działający w byłym kościele protestanckim Królowej Luizy. W parku odbywają się przejażdżki rozrywkowe dla dzieci, a także miejsce koncertów i dużego festiwalu jazzowego w Kaliningradzie. /http://followyourmap.pl/
  Brama Królewska


Neogotycka Brama Królewska z wyglądu przypomina łuk triumfalny lub miniaturowy zamek myśliwski. Autorem projektu jest generał Ernst Ludwig von Aster. Rzeźbę wykonał Wilhelm Ludwig Stürmer.



Królowie: Czech Ottokara II, król pruski Fryderyk I Pruski i książę Albrecht I.





Najciekawsza jest Wyspa Kanta. Przed II wojną w całości zabudowana, teraz ma zupełnie inny wizerunek.


 Katedra Matki Bożej i św. Wojciecha na Knipawie stała tam przez 600 lat. W niej chowano wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego oraz władców Prus. Początkowo katedra była siedzibą katolickich biskupów sambijskich. Od 1525 do 1945 r. była świątynią luterańską.

Budowę rozpoczęto w 1333 roku. Skończono ledwie pół wieku później. W swoim czasie największy kościół w państwie krzyżackim miał rozmiary niewiele skromniejsze od bazyliki gdańskiej. 30 lat po wojnie jego wypalony korpus robił jeszcze większe wrażenie.
Odbudowę katedry, rozpoczętą w latach siedemdziesiątych, zakończono w 2005 r. Środki na restaurację dały rosyjskie władze, a przede wszystkim prywatni sponsorzy z Niemiec. Obecnie w świątyni mieszczą się muzeum i sala koncertowa.




 Co ciekawe, Breżniew chciał zburzyć katedrę /jak sąsiedni zamek/, aby pozbyć się pruskich symboli, jednak powstrzymało go to, że znajduje się w niej grobowiec Immanuela Kanta – bardzo cenionego przez Karola Marksa. Ponoć to powstrzymało sekretarza przed zrównaniem katedry z ziemią.


Największe wrażenie robi imponująca, potężna fasada katedry z charakterystycznym, horyzontalnym układem, a także smukła, 50-metrowa wieża z wielkim zegarem. We wnętrzach udało się odtworzyć m.in.  epitafium Bogusława Radziwiłła, który był jednym z najznaczniejszych przedstawicieli swego rodu w XVII wieku. Od 1657 r. do śmierci sprawował urząd namiestnika Prus Książęcych. Zmarł nagłą śmiercią, podczas polowania na kuropatwy pod Królewcem. Pochowany został w katedrze Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha na królewieckiej wyspie Knipawie.


 Makieta dawnej zabudowy: katedry i zamku, obecnie jest tylko katedra i park z rzeźbami.


Ktoś, kto choćby bardzo powierzchownie liznął kiedyś minimalnej wiedzy o filozofii, nie mógł nie spotkać się z jego nazwiskiem. Immanuel Kant, niemiecki filozof, profesor Albertyny w Królewcu, wykładowca, myśliciel, autor takich dzieł, jak Krytyka czystego rozumu i Krytyka prawdziwego rozumu urodził się właśnie w Królewcu. Ba! Powiedzieć, że Kant, który ustanowił imperatyw kategoryczny (Postępuj wedle takich reguł, jakie chciałbyś, żeby były stosowane przez każdego i zawsze), w Królewcu się urodził, to tak naprawdę niewiele powiedzieć. Autor jednej z najbardziej znanych sentencji w historii filozofii spędził w Królewcu całe swoje życie, nie wyjeżdżając zeń ani na jeden dzień. Słynny filozof był ze swoim miastem związany ściśle od narodzin aż do dnia śmierci, a na podstawie jego codziennych spacerów można było ponoć ustawiać zegarki. Legenda głosi, że Kant raz zapuścił się na rogatki miasta – zlękniony jednak, że prawie wyszedł za jego granice, zawrócił i stwierdził, że to mu zupełności wystarczy. /https://mrowkojad.wordpress.com/


grafika ze strony http://racjonalista.tv

„Dwie rzeczy napełniają umysł coraz to nowym i wzmagającym się podziwem i czcią, im częściej i trwalej się nad nimi zastanawiamy: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie” – to zdanie można spotkać w Kaliningradzie w niejednym miejscu, najbardziej widoczne jest jednak na miejscu, w którym stały dawniej mury zamku krzyżackiego. /https://mrowkojad.wordpress.com/
 

Cytaty z Kanta przytaczane są tutaj zarówno w języku niemieckim, jak i rosyjskim. Immanuel Kant jest postacią ikoniczną i symbolem miasta – jako jeden z niewielu niemieckich symboli, które zachowały się w rosyjskim mieście. Kant jest w Kaliningradzie wszędzie.



Po opuszczeniu Knipawy -  wysepki, na której znajduje się katedra i przejściu przez kolejną odnogę Pregoły trafiamy do “Wioski Rybackiej” z rekonstrukcjami starej zabudowy Königsbergu. Na nadbrzeżu usytuowano kilka restauracji i kawiarni.


Маяк jest atrakcją turystyczną. Jest to latarnia morska o wysokości 33 metrów z panoramiczną platformą na szczycie. Na górę wiodą 133 schody, na piętrach są rozmieszczone restauracje i galerie sztuki, bilet wstępu kosztuje 100 rubli. Odbudowana, czy może stworzona na nowo w 2006r. 



Wioska Rybna to jedno z tych miejsc, które są, a zarazem ich nie ma. To najdonioślejszy, bo pierwszy reprezentant popularnego w Kaliningradzie stylu architektonicznego symulakrum. Jego symbol to fantazyjna forma, imitacja muru pruskiego, w której drewniane elementy, to po prostu namalowane farbą linie, krzyżujące się pod różnymi kątami, a wszystko to okraszone tekstem po rosyjsku, zatem cyrylicą, ale w stylu gotyckim.
widok z platformy na latarni morskiej

za czajką widać Sowiecki Dom zbudowany na ruinach zamku




Nie wiele więcej zobaczyliśmy, Teatr czy nowy stadion. Czas gonił. Spotkanie z Kaliningradem miało być wprowadzeniem do dalszej podróży do Rosji. Wydaje mi się, że spełniło swoją rolę. Nie mieliśmy problemów na przejściu granicznym. Mały ruch przygraniczny został wstrzymany - dlatego wjechaliśmy szybko, nie stojąc w kolejkach. Jeszcze szybciej wyjechaliśmy przez most - granicę w Sowiecku. 

Do wjazdu potrzebna jest wiza*** /np. turystyczna 30 dniowa jednorazowa lub jeśli wyjazd połączony jest dalszą podróżą do Rosji, to turystyczna 30 dniowa na dwukrotny wjazd/ w paszporcie ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży. Obowiązkowe ubezpieczenie (KL min. 30 000 EUR obejmująca ŚWIAT) na okres ważności wizy. 

Aby wyrobić wizę potrzebne są następujące dokumenty:

  • Paszport ważny co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży
  • Wypełniony wniosek wizowy 
  • 1 x zdjęcie paszportowe (aktualne - maks. 6-miesięczne) 
  • Obowiązkowe ubezpieczenie (KL min. 30 000 EUR obejmująca ŚWIAT) na okres ważności wizy.
  • Rezerwacje hotelowe w planowanych miejscach pobytu na cały okres ważności wizy przy pobycie do 14 dni, przy pobycie dłuższym noclegi powinny być opłacone w minimum  50%.
  • Voucher / Poparcie wizowe
 Wniosek o wizę składamy na około 30 dni przed planowaną podróżą, standardowy tryb   6 dni, ekspresowy 3 dni, przy wyjeździe na Kaukaz do 10 dni. Wiza wydawana jest na okres maksimum 30 dni, ale na daty dokładnie podane we wniosku i pokrywające się z datami z vouchera oraz ubezpieczenia.


...................
*** ps. od 1 lipca 2019 roku Rosja wprowadza bezpłatne wizy turystyczne do Obwodu Kaliningradzkiego. Mogą je otrzymać obywatele ponad 50 państw, w tym Rzeczypospolitej Polskiej...
..................

Na granicy przy wjeździe:

Karta migracyjna - każdy podróżny nie będący obywatelem Rosji powinien wypełnić kartę migracyjną /na przejściu w Grzechotkach dostaje się już wypełnioną, wydrukowaną /, składającą się z dwóch jednakowych części. Karta jest dwu języczna [ros/ ang], podajemy imię i nazwisko, datę urodzenia i kraj, pod spodem numer paszportu,  następnie po lewej stronie zaznaczamy cel podróży tylko i wyłącznie turystyczny /tourism/,  lokalizację: KALININGRAD, datę pobytu: 27.08.2018 - 28.08.2018, obok  z prawej podpisujemy się.  Ta karta podczas wjazdu będzie pokazana Straży Granicznej Rosji, która pozostawi sobie część A, a na części B postawi pieczątkę. Część B musimy oddać podczas wyjazdu. Zgubienie karty migracyjnej jest karane grzywną.

Deklaracje celną przy wjeździe samochodem:



Osoby podróżujące samochodem muszą posiadać dowód rejestracyjny samochodu, zieloną kartę oraz kierowca wypełnia deklarację celną. Przy wjeździe zaznaczamy pierwszy kwadrat. W punkcie 1 deklaracji w kolejności wpisujemy: nazwisko, imię, imię ojca; poniżej: kraj zamieszkania, obywatelstwo, serię i numer paszportu; w trzeciej linijce wpisujemy z jakiego kraju wyjeżdżamy: POLAND; do jakiego wjeżdżamy: RUSSIA; pod spodem pytanie: czy wraz ze mną podróżują nieletnie dzieci: kwadrat pierwszy TAK, kwadrat drugi NIE, jeśli mamy dzieci wpisujemy ile po prawej stronie.
W punkcie 2 deklaracji pytania o przewożone towary lub środki transportu. 
2.1 Bagaż: zaznaczamy pierwszy kwadrat TAK [да]
2.2 Brak bagażu: drugi kwadrat NIE [нет]    - lub odwrotnie jak nic nie ma w aucie.
2.3  Towary dostarczane przez przewoźnika: drugi kwadrat NIE [нет]
W punkcie 3 deklaracji pytania o towar - walutę i środki transportu: 
3.1 Waluta Państw członkowskich Unii Celnej, waluta zagraniczna: drugi kwadrat NIE [нет]
tabelka na życzenie - czeki podróżne w przeliczeniu nieprzekraczające 1000USD. Jeśli nie mamy przekreślamy tabelkę literą Z.
3.2 Waluta Państw członkowskich Unii Celnej, waluta zagraniczna, czeki podróżne przeliczeniu powyżej 1000USD, weksle, papiery wartościowe: drugi kwadrat NIE [нет]
3.3  Środki transportu: zaznaczamy pierwszy kwadrat TAK [да] i wypełniamy tabelkę.

Nr rejestracyjny ..............
Rodzaj/Marka: ................       wyprodukowany kiedy .......   nr VIN nadwozia ...........................
Objętość silnika..........             nr podwozia.............              Wartość celna.................................
Kierunek przewozu: są cztery kwadraty, wybieramy  górny z prawej: wwóz tymczasowy [временный ввоз]
Ostatnia linijka w ramce: Skreślony z ewidencji w kraju poprzedniej rejestracji: drugi kwadrat NIE [нет].
3.4. Towary wobec których wprowadzone są zakazy lub ograniczenia: drugi kwadrat NIE [нет]
3.5 Towary niepodzielne ważące ponad 35 kg, towary o wadze ponad 50 kg oraz [ lub] towary o ogólnej wartości przekraczającej 1500EUR.: drugi kwadrat NIE [нет] - lub odwrotnie jeśli  mamy takie rzeczy w aucie. 
Strona 2: tabelka jest przeznaczona na zgłoszenie towarów z punktów: 3.4  i 3.5. Jeżeli zaznaczyliśmy NIE, to przekreślamy tabelkę. Pod tabelką wytłuczoną czcionką jest oświadczenie: że jestem świadomy, że zgłoszenie informacji niezgodnych z rzeczywistością pociąga za sobą odpowiedzialność karną zgodnie z przepisami Unii Celnej.  
Pod spodem: wpisujemy datę: ... - ............. - ................r.      Podpis: .........................


Strony 3, 4 nie są nam potrzebne jeżeli nie przewozimy dużej ilości waluty i czeków.
Gdy dotrzemy na granicę, wybieramy po polskiej stronie odprawę UE, po przejechaniu na stronę ROSJI najpierw podejdzie pogranicznik, zajrzy do samochodu i da nam karteczkę, że są np. 2 osoby, podjeżdżamy do punktu odpraw samochodów osobowych z odprawą celną. celnik poprosi nas o otwarcie bagażnika, przepyta i zajrzy do samochodu.  Do pierwszego okienka zabieramy komplet dokumentów: paszporty otwarty na stronie z wizą, dowód rejestracyjny samochodu, zieloną kartę, kartę migracyjną, deklarację celną i karteczkę od pierwszego pogranicznika. Drugie okienko celne. Jak już uzyskamy pieczątki w paszporcie, jedną cześć karty migracyjnej i podniesiony zostanie szlaban powoli wyjeżdżamy, przy ostatnim szlabanie oddajemy karteczkę od pierwszego pogranicznika. 

Ankieta - na przejściu w Grzechotkach była w języku polskim: nazwisko, imię, imię ojca; poniżej: kraj zamieszkania, obywatelstwo,  serię i numer paszportu; gdzie pracujemy - nazwa i adres, nasz adres mailowy, gdzie jedziemy - adres, telefon hotelu itp.


...................
*** ps. od 1 lipca 2019 roku Rosja wprowadza bezpłatne wizy turystyczne do Obwodu Kaliningradzkiego. Mogą je otrzymać obywatele ponad 50 państw, w tym Rzeczypospolitej Polskiej.

Wiza elektroniczna jest wydawana bezpłatnie najpóźniej 4 dni po złożeniu wniosku on-line. Aby ją otrzymać, nie potrzeba zaproszeń, rezerwacji noclegu (hotelu) lub innych dokumentów potwierdzających cel podróży do Rosji.
Wjazd na podstawie e-wizy odbywa się przez następujące przejścia graniczne:
  • lotnicze: Kaliningrad-Chrabrowo;
  • morskie: Kaliningrad, Bałtyjsk i Swietłyj;
  • kolejowe: Braniewo-Mamonowo (Polska), Pojegi-Sowieck (Litwa);
  • drogowe z Polską: Bezledy-Bagrationowsk, Gołdap-Gusiew, Gronowo-Mamonowo, Grzechotki-Mamonowo;
  • drogowe z Litwą: Nida-Morskoje, Pogranicznyj, Poniemuń-Sowieck, Kibarty-Czernyszewskoje, Pogranicznyj-Ramoniszki.
Wiza elektroniczna jest jednokrotna. Na podstawie e-wizy można przebywać w Okręgu do 8 dni, sama e-wiza jest ważna 30 dni od wydania.
Kategorie wiz wydawanych w formie elektronicznej to:
  • biznesowa;
  • turystyczna;
  • humanitarna (kwestie sportowe, kulturalne, naukowo-techniczne).

Komentarze

  1. Dziękuję za tak szczegółowe techniczne informacje jak należy przekroczyć (bez kłopotów) granicę polsko-rojsyjską by wjechać do dawnego Królewca.
    Bardzo mnie kusi odwiedzić tę część Rosji, ale cena wizy całkowicie mnie odstrasza. Myślę, że kiedyś uda mi się zobaczyć ten owiany mgiełką tajemniczości kawałeczek świata, tym bardziej, że do Kaliningradu mam dosłownie rzut beretem.
    Kilka folderów zachęcających do odwiedzenia dawnego Królewca już mam, bo w suwalskiej informacji turystycznej, ten Region Rosji nawet ochoczo i z rozmachem się reklamuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś trzeba spróbować - odnoszę wrażenie, że konieczność postarania się o wizę i poradzenie sobie z cyrylicą większość podcina skrzydła. Sama miałam obawy. Nawet przy składaniu wniosku jeszcze nas straszyli, a potem okazało się, że wizy są wcześniej niż było planowane i konsul nie odrzucił niecodziennego wniosku o dwukrotny wjazd na pierwszej wizie turystycznej.

      Jak bez wizy - to można pojechać na 72 godziny do Sankt Petersburga, tylko trzeba wpłynąć na promie z Tallina lub Helsinek. Sprawdzałam - ceny na 1,5 miesiąca przed - na te promy - są przystępne i do tego odpada nocleg, bo prom płynie nocą.

      Usuń
  2. I to nie jeden: Jan, Andrzej i Piotr :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Szlak Graniczny: Wetlina, Rabia Skała, Rawki

Wybrzeże Łotwy - pięknie i pusto.

Z wizytą w Fatimie.

Portugalskie azulejos - mozaikowy świat z przewagą bieli i błękitu

Ryga - z dachowym kotem i kogutem w tle.

Ermitaż - maksymalna dawka sztuki

Ateny - miasto filozofów i nie tylko